Кмітливі практики
Як спадкоємець Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні ЄС-ПРООН, Проект «Підтримка впровадження національного ґендерного механізму» підготував публікацію «Кмітливо про ґендер: успішні підходи та ключові віхи розбудови ґендерної рівності в Україні у 2008-2011 роках». Ця публікація підготована як частина комплексного аналізу результатів, уроків та успішних практик діяльності Програми рівних можливостей та прав жінок в Україні – найбільшої ініціативи з впровадження ґендерної рівності серед країн Східної Європи за останні 20 років.
Видання призначене для широкої аудиторії, зокрема державних службовців, представників неурядових організацій, дослідників, викладачів університетів, працівників проектів з впровадження ґендерної рівності, боротьби з домашнім насильством, захисту прав жінок, а також представників міжнародної спільноти.
У брошурі представлено 7 Кмітливих практик у різних сферах впровадження ґендерної рівності, а саме:
- Реконфігурація національного ґендерного механізму: минуле, сьогодення, майбутнє.
У розділі аналізується досвід реалізації компоненту «Національний механізм забезпечення ґендерної рівності», в т.ч. роботу з державними органами на національному та регіональному рівнях, розробку державних програм з утвердження ґендерної рівності, подолання наслідків адміністративної реформи, проведення міжнародних конференцій на високому урядовому рівні тощо.
- Ґендерний (пере)облік: просування ґендерної статисти в Україні.
Розповідається про уроки запровадження ґендерної статистики відповідно до методології EUROSTAT та ЄЕК ООН, а також проведення низки регіональних семінарів, в яких взяло участь понад 400 користувачів статистичних даних.
- Система протидії і попередження домашнього насильства: багатостороннє співробітництво – спільна справа.
Підсумовується досвід компоненту «Запобігання та протидія домашньому насильству». Зокрема аналізується досвід внесення змін у законодавство України, проведення досліджень щодо домашнього насильства, роботу з суддями тощо.
- Програма каскадних тренінгів: навчання передвісників змін.
У розділі йдеться про досвід реалізації масштабного проекту у всіх регіонах України – каскадних тренінгів. На першому етапі було підготовано понад 150 тренерів, які, у свою чергу, провели понад 2400 тренінгів. В рамках реалізації програми в тренінгах взяло участь понад 17 тис. державних службовців, 23 тис. освітян та 9 тис. представників правоохоронних органів.
- Освіта завтрашнього дня: ґендеризація майбутнього.
Підсумовується досвід реалізації компоненту «Ґендерної освіти», а саме проведення ґендерної експертизи стандартів освіти, шкільних навчальних програм, підручників та посібників, а також розробки навчальних програм з ґендерних питань для педагогічних ВНЗ.
- Ґендерні студії – черговий крок на шляху інституціоналізації.
У розділі розповідається про досвід заснування п'яти перших в Україні кафедр ґендерних студій та трьох центрів ґендерної освіти в українських університетах, а також про успіхи конкурсу вчителів на кращий урок з питань ґендерної рівності, що за два роки зібрав понад 500 учасників та учасниць.
- Маркетинг і ґендерна рівність.
Розповідається про успішний досвід проведення конкурсу короткометражних фільмів «Ген рівності» та літнього табору “Gender Camp”. Конкурсні відео зібрали понад 100 тис. переглядів на каналі в Youtube лише за 2 місяці. Також мова йде про інші акції у сфері ґендерної просвіти, зокрема конкурс ґендерної карикатури «Ґендерний стереотип – карикатура дійсності», фотовиставки «Міжнародний жіночий день – і100рія у фотографії», ґендерного орієнтування тощо.
Кожна з практик містить детальний опис успішних акцій, здійснених Програмою за період її діяльності у визначеній сфері, а також вивчені уроки, коментарі партнерів та статистику.
З публікацією можна ознайомитися тут.