Друкувати
PDF
06
листопада
2012

Жінок в парламенті стає більше , але не достатньо

vruПопередні результати парламентських виборів 2012 року підтвердили прогноз проекту ПРООН «Підтримка впровадження національного ґендерного механізму» від 20 серпня 2012 року. До парламенту проходить 29 жінок за партійними списками і 15-17 жінок-мажоритарниць. Незначні коливання в цих цифрах можливі, зокрема після уточнення результатів (або проведення повторних виборів), але вже сьогодні є очевидним той факт, що кількість жінок в парламенті зросте з 8% до близько 10%.

Слід зазначити, що жінки будуть представлені в усіх головних парламентських фракціях, також в парламенті працюватиме 2 жінки-самовисуванки. Найбільшу кількість жінок провела Партія регіонів – 15-16 осіб (8 за списком, 7-8 за мажоритарними округами)., далі йде ВО «Батьківщина -12-13 осіб (8 та 4-5), Партія УДАР – 7 (всі за партійним списком); КПУ – 6 (всі за партійним списком) та ВО «Свобода – 2 (обидві в мажоритарних округах).

Найбільше частка жінок пройшла за партійними списками Партії УДАР – 20,75% (7 з 34 мандатів) та комуністів 18,84% (6 з 32), далі йдуть ВО «Батьківщина» - 12,97% (8 з 62) та Партія регіонів – 11,04% (8 з 72). Жодної жінки не пройшло за виборчим списком ВО «Свобода».

Лише у Партії УДАР відсоток жінок у прохідній частині списку є вищим, ніж загалом по списку (16,75%). У решти партій представлення жінок у верхній частині списку «традиційно» менше від частки жінок у всьому списку кандидатів.

Жінки претендували на перемогу в 49 мажоритарних округах (зайняли 1-2 місце), ще в 20 округах жінки зайняли 3 місце. В п'яти округах до трійки лідерів увійшло по 2 жінки. Загалом, жінки добилися позитивного результату (1-3 місце) в 64 одномандатних округах. При цьому в 71 мажоритарному окрузі за жінок-кандидатів проголосувати було неможливо через відсутність або скасування реєстрації останніх.

Кількість жінок в окрузі не впливала на підсумковий результат. Жінки досягали позитивного результату (1-3 місця) як будучи єдиною кандидаткою своєї статі, так і за повного ґендерного паритету з кандидатами-чоловіками (напр., в одномандатному виборчому окрузі №93). Перемогу жінкам забезпечувала передусім партійна підтримка. Самовисуванкам було складніше проводити виборчу кампанію, тому позитивного результату вони досягли лише в 11 округах (2 – перші місця, 7 – других, 2 – третіх). Виборча кампанія, таким чином, стала умовно «успішною» для 7% мажоритарниць-самовисуванок (11 з 182)

Найвдаліше виборча кампанія пройшла для мажоритарних кандидаток ВО «Свобода», які забезпечили 100% результат (2 жінок-переможниць з 2 можливих). 73,68% (14 з 19) жінок з ВО «Батьківщина», 60% (12 з 20) мажоритарниць Партії УДАР, 57,1% (8 з 14) кандидаток Партії регіонів та 31,43% (11 з 35) комуністок увійшли до трійки лідерів у відповідних округах. Загалом, умовна «успішність» жінок за списками партій в одномандатних округах складає 23% (48 з 241).

Поряд із збільшенням кількості жінок в парламенті відбудеться суттєве оновлення їхнього складу. Лише 13 із теперішніх 36 депутаток точно збережуть свої мандати, ще двоє залишаються під питанням. Найбільше таких, що зберегли парламентську прописку у фракції Партії регіонів – 7 з 11. Ще одна «регіонала», скоріш за все, продовжить боротьбу в одномандатному окрузі на повторних виборах, інша має шанс увійти до парламенту після відмови деяких кандидатів від мандатів заради роботи на урядових посадах. Також Фракція Партії регіонів залучить до своїх лав екс-депутатку з Народної партії (єдина з колишніх двох, яка балотувалася). З фракції НУНС до парламенту потрапить 3 з 7 теперішніх депутаток. З фракції БЮТ до нового парламенту потрапить 1 з 8. Ще одна позафракційна депутатка пройшла за одномандатним округом, інша позафракційна не змогла провести очолювану нею партію крізь 5% бар'єр. У новій ВРУ не залишиться жодної з колишніх комуністок, а також депутатки з групи «Реформи заради майбутнього».

Кількість жінок у новому парламенті ще може незначно змінитися за рахунок перевиборів чи відмови деяких кандидатів від мандатів. Однак, про досягнення 30% від складу Верховної Ради мова наразі не йде. Без позачергових виборів до 2015 року взяті Україною зобов'язання в рамках Цілей розвитку тисячоліття виконати буде не можливо.